2007 - Konkurs literacki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim sytecie Lubelskim
Konkursy
środa, 30 maja 2007 01:00

Z Gimnazjum na Uniwersytet …

Podczas katechez wiele dyskutowaliśmy o wartościach, którymi kierujemy się w życiu. Nasza pani katechetka Jolanta Witek zaproponowała nam udział w konkursie pt. ”W młodzieńczym życiu mam swoje Westerplatte i bardzo go bronię”, organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Postanowiliśmy więc spróbować własnych sił i ambitnie podjęliśmy wyzwanie... Zainteresował nas temat, skłonił do refleksji, dyskusji i twórczych poszukiwań. Wnioski utrwaliliśmy na piśmie.
Trudno było wybrać najciekawsze prace, bo wszystkie były wartościowe, pisane sercem i na chwałę Boga... W końcu wybraliśmy 37 naszych „dzieł” (z Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego).
Z radością przyjęliśmy razem z dyrekcją szkoły indywidualne zaproszenia, skierowane do każdej i każdego z nas na podsumowanie konkursu i udziału w sesji naukowej pt. „Uczę się Ciebie, człowieku”.

 

 

Odświętnie ubrani, pod opieką pani katechetki, odbyliśmy podróż na KUL, aby uczestniczyć w sesji, odebrać pamiątkowe dyplomy i książki, a przede wszystkim zwiedzić Katolicki Uniwersytet Lubelski. W uznaniu za naszą pracę i zaangażowanie szkoła zapewniła naszej licznej reprezentacji przejazd wygodnym autokarem.
W programie uroczystości, które odbyły się 12 czerwca 2007 r., wysłuchaliśmy przemówień między innymi: prorektora KUL-u -ks.prof. Mirosława Kalinowskiego, prof. Wiesława Chrzanowskiego - polskiego prof. nauk prawnych i powstańca warszawskiego, Magdaleny Bajer – publicystki, dziennikarza naukowego, przewodniczącej Rady Etyki Mediów oraz współczesnej powieściopisarki utworów młodzieżowych - Marii Józefackiej. Refleksjami pedagogicznymi podzieliła się z nami inicjatorka konkursu - prof. Krystyna Chałas. Przesłanie do młodzieży: ”Miejcie swoje Westerplatte i trwajcie przy nim” wygłosił arcybiskup Józef Życiński.
Wspólne odśpiewanie „Barki”, poczęstunek, pamiątkowe zdjęcia, zwiedzenie Uniwersytetu i złożenie kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II zakończyło uroczystości. Zmęczeni, ale radośni, bogatsi o nowe doświadczenia, pełni twórczego entuzjazmu i młodzieńczego
optymizmu wróciliśmy do Mielca.

 

"Spod znaku Ducha Świętego", numer 32 - sierpień 2007
 
© 2018 Szkolny wolontariat ZSO nr 1 w Mielcu