IV Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek
Występy artystyczne
niedziela, 02 lutego 2014 07:30


17 stycznia 2014 r. w ZSO nr 1 odbył się IV Szkolny Przegląd kolęd i pastorałek pt. „Cała szkoła śpiewa kolędy i pastorałki”. Na spotkaniu byli obecni: pan dyrektor Zbigniew Zieliński, pan wicedyrektor Jacek Wiśniewski, nauczyciele oraz uczniowie. W Przeglądzie wystąpiło 16 zespołów klasowych: kl. I c, II a, II b ( z wychowawczynią panią Sylwią Leśniowską), II c, II f, III a, III b ( z wychowawczynią panią Anetą Filas), III d z Gim. nr 3 oraz kl. I B, I C, II A, II B, III A, III B, III C (z V LO)  i I S z Niepublicznego Liceum Mistrzostwa Sportowego. Swoje umiejętności zaprezentowało  także 13 solistów z ZSO nr 1. Z roku na rok ciągle wzrastająca liczba wykonawców świadczy o wielkiej popularności, jaką impreza cieszy się wśród młodzieży. W tym roku Przegląd odbył się w dwóch częściach: dla Liceum i Gimnazjum i trwał 4 godziny lekcyjne.

 

 

 

Młodzi, w przebraniach kolędniczych, zaprezentowali kolędy i pastorałki w języku polskim i w językach obcych (angielskim, niemieckim). Komisja w składzie: pan dyrektor Zbigniew Zieliński,  pan wicedyrektor Jacek Wiśniewski, ks. Damian Kostrzewa, pani Jolanta Witek, pani Małgorzata Herchel oraz ks. Sławomir Czuba tytuł laureata przyznała klasom: III A, I B, I C z V LO oraz III d z Gim. nr 3. Wyróżnienia otrzymały:  kl. III C  z V LO kl. I S z Liceum Mistrzostwa Sportowego  a także kl. I c, II d i II f z Gim. nr 3. Bezkonkurencyjni okazali się laureaci z kl. III A V LO (obronili tytuł laureata zeszłorocznej edycji), którzy wykazali się talentem muzycznym i fantazją w prezentowaniu różnych kolęd oraz zdolnościami artystycznymi i pomysłowością w przygotowaniu strojów kolędniczych. Szczególne uznanie wszystkich zdobyła klasa III d z Gim. nr 3 za profesjonalne wykonanie pastorałki: „Gore gwiazda” i oryginalne przebrania.

W kategorii solistów tytuł laureata zdobyła Katarzyna  Mazur z kl. III C V LO oraz Kamila Bik z kl. I c Gim. nr 3. Kasia  wykonała kolędę w języku angielskim, zaś Kamila – kolędę „Cicha noc” w języku polskim i niemieckim. Kamila dała się także poznać jako świetna skrzypaczka. Trzeba dodać, że Kamila zdobyła w grudniu 2013 r. II miejsce na Międzyszkolnym konkursie kolęd w j. niemieckim (przygotowywała ją wówczas pani Marta Horeczy).  Przyznano wyróżnienia dla gimnazjalistek: Magdy Pulak (kl. II d), Oli Łączak (kl. I e), Oli Maziarz, Klaudii Maciałek z kl. II b i Patrycji Kozioł (kl. II c). W wykonaniu Magdy Pulak (wyróżnionej także w ubiegłym roku) usłyszeliśmy pastorałkę: „Z kopyta kulig rwie” (z repertuaru Skaldów), Ola Maziarz zaśpiewała kolędę „Dzisiaj w Betlejem” zaś Klaudia Maciałek – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Ola Łączak przy akompaniamencie gitarowym Janusza Warzechy porwała całą publiczność wykonaniem „Grudniowych nocy.” Patrycja Kozioł przygotowywała się pod kierunkiem pani Karoliny Ziobroń i  zaprezentowała wszystkim kolędę w j. niemieckim (za którą otrzymała wcześniej wyróżnienie na wspomnianym już  Międzyszkolnym konkursie kolęd w j. niemieckim).  W kategorii licealnej wyróżnienia zdobyli: Janusz Warzecha (kl. II B V LO) oraz Kamil Klecha z kl. I B V LO. Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę słodycze, ufundowane przez zespół katechetów. Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyli dyrektorzy szkoły oraz członkowie komisji.

W przygotowanie  IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek zaangażował się Szkolny Wolontariat pod kierunkiem pani Jolanty Witek we współpracy z nauczycielami religii: ks. Damianem Kostrzewą, ks. Sławomirem Czubą. Nad sprawną organizacją całej imprezy czuwał pan wicedyrektor Mariusz Łukaszek. Przegląd kolęd poprowadziła pani Jolanta Witek oraz wolontariusze: Wiktoria Soswa i Wojciech Paszyński z V LO. Stroną techniczną (nagłośnienie, obsługa sprzętu, film) zajmował Seweryn Tychanowicz (V LO) pod kierunkiem pana Zygmunta Sumca. Zdjęcia wykonała Monika Rusin (V LO). Okolicznościowe dekoracje przygotowały grupa dekoratorska wolontariuszy.

W drugiej części spotkania pan dyrektor Zbigniew Zieliński i pan wicedyrektor Jacek Wiśniewski oraz organizatorzy szkolnej akcji charytatywnej ”Świąteczna pomoc dla Hospicjum”(pani Jolanta Witek i pani Małgorzata Herchel) dokonali wręczenia  pamiątkowych dyplomów Przyjaciela Podkarpackiego Hospicjum dzieci i młodzieży w Rzeszowie i słodyczy dla klas, które okazały się szczególną wrażliwością i włączyły się (w całości) w przygotowanie prezentów mikołajkowych dla ciężko chorych dzieci z Hospicjum. Są  to: klasa II d Gim. nr 3 i I B, II A  z V LO (które zrezygnowały ze swoich „klasowych mikołajków” i za całość środków  zakupiły prezenty dla chorych dzieci)  oraz kl. III c i III e z Gim. nr 3.

Wspólne kolędowanie, pamiątkowe zdjęcia i życzenia dobrych ferii i bezpiecznego odpoczynku zakończyły radosne spotkanie młodzieży podczas IV Szkolnego Przeglądu kolęd i pastorałek.

tekst: Jolanta Witek


 
© 2019 Szkolny wolontariat ZSO nr 1 w Mielcu