Wolontariat zorganizował po raz ósmy Szkolny Przegląd Kolęd
AKTUALNOŚCI
wtorek, 30 stycznia 2018 11:23

 

 

25 stycznia 2018r. w czwartek już od  rana  aż do długiej przerwy nasza szkoła a ściślej - sala gimnastyczna - rozbrzmiewała radosnym kolędowaniem. Początkowo chęć udziału w Przeglądzie zgłosiło 22 oddziały klasowe, ale w rezultacie – z uwagi na ogromną absencję uczniów, spowodowaną typowymi o tej porze roku grypami, anginami i infekcjami – na koncercie wystąpiło 17 zespołów. Najwytrwalsi i niepokonani okazali się najmłodsi czyli pierwszoklasiści (z kl. I a, b, c) ze Szk. Podst. nr 8 , którzy – mimo, że w mocno okrojonym składzie – nie zrezygnowali i wystąpili w przepięknych strojach kolędniczych, o które zadbali rodzice. Wykonanie tradycyjnych kolęd: Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy i Przybieżeli do Betlejem pasterze połączyli z krótkimi  inscenizacjami, z zaangażowaniem prezentując pokłon pasterzy, orszak Trzech Mędrów i chóry anielskie.

W równie pięknych przebraniach wystąpiła klasa IV b zaś galowe stroje wybrały: klasa IV a i VII a. W wykonaniu starszych uczniów usłyszeliśmy utwory: Dzisiaj  w Betlejem, Świeć gwiazdeczko mała, świeć oraz Przybieżeli do Betlejem pasterze. Dla społeczności uczniowskiej naszej  podstawówki był to niezwykle udany debiut, który sprawił, że  w pięknym stylu rozpoczęli  historię szkolnego kolędowania. Ten fakt podkreślił obecny na Przeglądzie  dyrektor ZSO nr 1 pan Jacek Wiśniewski, gratulując występów, dziękując dzieciom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie  i życząc dobrego i bezpiecznego  wypoczynku w czasie ferii.


 

 

Następnie  gimnazjaliści i licealiści z V LO oraz z NLMS prezentowali swoje umiejętności wokalne i artystyczne, angażując w kolędowanie całą zgromadzoną widownię. Ich występy oceniało życzliwe jury w składzie: ks. Krzysztof Olszak, pani Joanna Pęcak, pan Edward Kociański oraz - dla grupy licealnej jako członek honorowy - pani dyrektor NLMS Teresa Ciszek, a  w imieniu organizatorów pani Jolanta Witek. Swoją opinię wyrażał też przedstawiciel  wolontariuszy  - maturzysta Maciej Szypuła.  Jury,   podkreślając wielkie zaangażowanie wykonawców, wyróżniło wszystkie klasy ze Szk. Podst. nr 8 równocześnie dziękując uczestnikom, rodzicom, wychowawcom i katechetom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do kolędowania.

W kategorii klas gimnazjalnych tytuł laureata zdobyły:  klasa III d za profesjonalne i pełne ekspresji wykonanie kolędy Gore gwiazda Jezusowi oraz klasa II d za oryginalny występ i perfekcyjne przygotowanie  kolędy Świeć gwiazdeczko mała świeć. Wyróżnienia otrzymały klasy: III c oraz II e, które zaśpiewały: Skrzypi wóz i Pierwsza gwiazdka. W kategorii szkół średnich tytuł laureata wyśpiewały klasy: I A (W maleńkiej stajence) i II S 2 (Bracia, patrzcie jeno, jak  niebo goreje…) zaś wyróżnienia otrzymały: kl. I C (Gore gwiazda Jezusowi …) i I S 2 (Dzisiaj w Betlejem). Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali za udział słodkie upominki.

W imieniu organizatorów czyli szkolnego Wolontariatu Przegląd poprowadziła pani Jolanta Witek oraz wolontariusze: Dagmara Piechocka, Patryk Ryba (gimnazjaliści), maturzyści: Paula Kilian i Maciej Szypuła. Nad nagłośnieniem i stroną techniczną czuwali gimnazjaliści: Paweł Bury, Mariusz Kolb, Kacper Wójcik, Angelo Wielobób i Krystian Wieczerzak. Przebieg kolędowania na pamiątkowych fotografiach utrwalili licealiści: Wiktoria Ochab i Jakub Wójtowicz. Okolicznościowe  dekoracje i wystrój sali przygotowali wolontariusze z Gim. nr 3 oraz ze Szk. Podst. nr 8. Wszyscy mieli okazję podziwiać imponującą wystawę szopek krakowskich wykonanych przez gimnazjalistów oraz uczniów z kl. VII a ze Szk. Podst. nr 8. pod kierunkiem pana Edwarda Kociańskiego.

Laureatom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Przeglądach, które wpisują się w piękną tradycję kolędowania w języku ojczystym w naszej szkole.

(Tekst: Jolanta Witek; zdjęcia: Wiktoria Ochab, Jakub Wójtowicz)

 
© 2019 Szkolny wolontariat ZSO nr 1 w Mielcu