Współpraca z parafią

Nasza szkoła znajduje się na terenie parafii Ducha Świętego, dlatego chętnie angażujemy się we wszelkie możliwe działania. Wolontariusze są gotowi sprostać licznym wyzwaniom.
Oprócz współpracy z Caritas i Klubem Seniora próbujemy także sił w dziennikarstwie: piszemy artykuły „Z życia młodych” do parafialnego pisma „Spod znaku Ducha Świętego”. Niektórzy z nas opublikowali już własne wiersze!
Z dumą i zapałem pomagaliśmy także przy składaniu gazetki, przywiezionej prosto z drukarni.

Chętnie przygotowywaliśmy w kościele wyznaczone Czuwania Fatimskie, Apele Papieskie (po śmierci Jana Pawła II, w rocznicę odejścia, czy rocznicę wyboru na stolicę Piotrową), liturgię na Mszach Świętych młodzieżowych czy w ramach rekolekcji szkolnych i parafialnych.

Katolicki Ośrodek Kultury
był miejscem radosnych spotkań z innymi grupami parafialnymi. Współpracujemy z Apostolatem Maryjnym a sala tej grupy jest naszą szczególnie ulubioną. Stąd wyruszaliśmy do różnych Akcji parafialnych, a siłę, radość i entuzjazm czerpaliśmy od Maryi. Wiemy także, że Apostołowie Maryjni zawsze na spotkaniach modlą się za nas na różańcu. Przedstawiciele Wolontariatu pielgrzymowali z Apostolatem podczas wakacji i wtedy doświadczaliśmy tego, jak ważna i cenna jest więź międzypokoleniowa. W sali Apostolatu Maryjnego spotykaliśmy się nieraz, aby porozmawiać o autorytetach, wartościach, dylematach młodego człowieka czy też nacieszyć się sukcesami. Tu trwały próby przed różnymi występami artystycznymi, kiedy szliśmy do seniorów czy podopiecznych Caritasu aby wyśpiewać i wyrecytować Bożą radość.

W Kościele kilkakrotnie przygotowywaliśmy wystawy prac plastycznych o tematyce religijnej, autorstwa młodych ludzi. Pełniliśmy dyżury przy wystawach a dochód zebrany podczas ich trwania przeznaczaliśmy zawsze na pomoc misjom. Uczestnicząc aktywnie w życiu parafii czujemy, że jest to nasza parafialna rodzina, w której uczymy się wielkiej wzajemnej troski i odpowiedzialności za siebie na drodze do Boga.Kolędnicy Misyjni
Współpraca z parafią
poniedziałek, 12 stycznia 2015 23:09

Hasło kolędowania: „Ma toto ti amolenge!"

Tradycyjnie – jak co roku – 27 i 29 grudnia 2014 roku duża grupa wolontariuszy – bo ponad 30 osób -zaangażowała się w kolędowanie misyjne. Jest to corocznie prowadzona przez Kościół Ogólnopolska Akcja, której celem jest pomoc rówieśnikom w Afryce. Wolontariusze – za zgodą rodziców – byli opiekunami młodszych kolędników ze Szk. Podst. nr 1 i 9. Młodzi odwiedzając domy prezentowali krótkie scenki jasełkowe oraz  śpiewali kolędę. I wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze. Z dumą wspominali, że sami chcieli pomóc dzieciom  z krajów misyjnych by mogli się uczyć, poznawać Pana Boga, aby także mieli się gdzie leczyć. „Ma toto ti amolenge!", czyli „Usłysz płacz dzieci!" – tak brzmiało hasło tegorocznego kolędowania.

Podsumowanie Kolędy Misyjnej i spotkanie kolędników odbyło w naszym kościele parafialnym 6 stycznia w Święto Trzech Króli i zakończyło udziałem we Mszy Świętej. Ostatecznie w sobotę 10 stycznia w Dobrej wszystkim kolędnikom w diecezji tarnowskiej i ich opiekunom podziękował ks. biskup Andrzej Jeż, który między innymi podkreślił, że przemiana świata, by w nim było jak najmniej niewinnych dziecięcych łez i cierpienia, wiąże się także z konkretnymi uczynkami dobra. Biskup zachęcał młodych, by dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i nieustannie, systematyczną modlitwą i ofiarą pomagali dzieciom z krajów misyjnych stając się w ten sposób  małymi misjonarzami. Kolędnicy Misyjni pomagali w tym roku swoim rówieśnikom z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Pieniądze jakie udało im się zebrać zostaną przeznaczone m.in. na leczenie, dożywianie, edukację i katechizację dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

 

Więcej…
 
Z kolędą i Jasełkami w Świetlicy
Współpraca z parafią
niedziela, 03 lutego 2013 19:48

1 lutego 2013r. w piątek  po lekcjach odwiedziliśmy  dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Katolickim Ośrodku Kultury na naszym Osiedlu. Przedstawiliśmy  Jasełka  i złożyliśmy  noworoczne życzenia. Dzieci, oglądając sceny z Jasełek Narodowych, miały okazję przeżyć tajemnicę Bożego Narodzenia oraz pogłębić wiedzę o postaciach historycznych i osobach  świętych patronów. A na koniec było wspólne kolędowanie,  słodko - owocowy  poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia ze Świętą Rodziną, trzema Królami, pasterzami, św. Wojciechem, św. Maksymilianem, obecnymi wolontariuszami, kierowniczką Świetlicy – panią Bogusławą Uzar  i opiekunką Wolontariatu – panią Jolantą Witek. Z całą pewnością takie spotkania są bardzo potrzebne i integrują dziecięco-młodzieżową społeczność. Tę piękną tradycję wspólnych spotkań z okazji św. Mikołaja, Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy  i Walentynek pielęgnujemy od wielu lat. Do tego dochodzą systematyczne spotkania w ciągu roku, podczas których czytamy dzieciom znane i lubiane książki, prowadzimy warsztaty muzyczne i zabawy.

 

Więcej…
 
Mikołaj w Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej
Współpraca z parafią
środa, 05 grudnia 2012 23:00

4 grudnia 2012 r. we wtorek św. Mikołaj wraz z  wolontariuszkami udał się do dzieci do Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej na naszym Osiedlu. W ciągu roku przychodzimy tu poczytać bajki i poprowadzić warsztaty muzyczne oraz wspólne zabawy.

Maluchy z niecierpliwością czekały na naszą wizytę, a konkretnie na św. Mikołaja i anielskich wysłanników. Wspólna zabawa, obowiązkowe  czytanie „Kubusia Puchatka” i „słodkie” prezenty od Świętego (przygotowane przez wolontariuszy) dopełniły całości. Kierowniczka Świetlicy pani Bogusia przygotowała dla wszystkich słodko-owocowy poczęstunek. Na pamiątkę niecodziennego spotkania otrzymaliśmy prześliczną choinkę z makaronu, wykonaną przez dzieci. Choineczka stoi w naszej szkolnej sali nr 8 i przypomina o najmłodszych.

Więcej…
 
Wolontariuszki w roli Aniołów
Współpraca z parafią
środa, 05 grudnia 2012 22:59

2 grudnia 2012 r. w niedzielę wolontariuszki wcieliły się w rolę Aniołów, aby pomagać dzielnie św. Mikołajowi, który punktualnie o godz. 1230 zjechał na plac kościelny dosłownie prosto z nieba ku zdziwieniu najmłodszych, którzy właśnie z rodzicami wychodzili z dolnego Kościoła po Mszy Świętej dla dzieci. Św. Mikołajowi podróż z nieba ułatwili mieleccy strażacy, którzy dzielnie podjęli wyzwanie i spełnili dziecięce marzenia. Anielskie wolontariuszki rozdawały najmłodszym czekolady, a następnie wszyscy pozowali do wspólnych zdjęć. Radości nie było końca...

Więcej…
 
Spotkanie księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża z wolontariuszami
Współpraca z parafią
piątek, 23 listopada 2012 22:43

W ramach wizytacji kanonicznej Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż spotkał się w sobotę 17 listopada 2012 r. w Katolickim Ośrodku Kultury z wolontariuszami z naszej szkoły, którzy mieszkają na terenie parafii Ducha Świętego.

Podczas spotkania obecny był ks. proboszcz Waldemar Ciosek, ks. senior Krzysztof Prokop oraz opiekunka wolontariuszy pani Jolanta Witek. Spotkanie przebiegało w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Po modlitwie i powitaniu Ks. Biskup poprosił, aby każdy obecny wolontariusz przedstawił się i opowiedział o swojej pracy w Wolontariacie.

Więcej…
 
Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – papież rodziny”
Współpraca z parafią
sobota, 27 października 2012 00:29

14 października 2012 r. - w niedzielę - obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – papież rodziny”. Z tej okazji w mieście odbył się konkurs plastyczny o rodzinie, na który wpłynęło 73 prace ze szkól gimnazjalnych, średnich oraz SCK i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wśród laureatów znaleźli się wolontariusze: Maciek Szypuła (kl. I d), Ilona Gancarz (kl. III s), którzy otrzymali Laur Przyjaciela Życia i Rodziny oraz dyplomy i słodycze. Kuba Jankowski (V LO) oraz Wojtek Byszewski( II s) – otrzymali wyróżnienia. Wszystkie prace ukazały się  w wydanej z tej okazji okolicznościowej publikacji. Można było je także oglądać przez trzy tygodnie na wystawie w Samorządowym Centrum Kultury.W publikacji znalazły się także wypowiedzi licealistów z V LO na temat rodziny. Do konkursu przygotowała nas opiekunka Wolontariatu – pani Jolanta Witek.

W tym dniu Mielec był organizatorem III Diecezjalnego Marszu dla życia i rodziny, któremu patronował ks. biskup ordynariusz Andrzej Jeż oraz prezydent miasta Janusz Chodorowski. Po Mszy świętej w Kościele Ducha Świętego zebrani przeszli w marszu na plac AK, gdzie odbywały się koncerty, posumowanie konkursu o rodzinie i piknik rodzinny. Nie brakło też naszych wolontariuszy z rodzicami lub samodzielnie, którzy rozdawali uczestnikom okolicznościowe publikacje i słodycze. Uczniowie z SZT służyli pomocą w punktach gastronomicznych. Władze miasta, duchowieństwo, przedstawiciele różnych grup, organizacji i zawodów z Mielca  i całej diecezji tarnowskiej – uczestnicy uroczystości swoją obecnością zaakcentowali, że  życie i rodzina jest dla nich wartością  największą. A wszystkim przy pięknej pogodzie patronował w tym Dniu Papieskim nasz wielki Rodak bł. Jan Paweł II.

Zdjęcia z Marszu dla Życia i Rodziny można znaleźć na stronie internetowej diecezji tarnowskiej pod adresem:
http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/galeria/category/279-marsz-dla-ycia-i-rodziny-w-mielcu.html

 
Odwiedziny dzieci ze Świetlicy w Katolickim Ośrodku Kultury
Współpraca z parafią
piątek, 28 września 2012 19:28

28 września 2012 r.- w piątkowe popołudnie odwiedziliśmy dzieci ze Świetlicy w Katolickim Ośrodku Kultury na naszym Osiedlu. Tradycyjnie już w ramach spotkania czytaliśmy bajki, do których najmłodsi wykonają ilustracje. Wolontariuszki zaprezentowały też pogodny program artystyczny, który dzieci przyjęły z entuzjazmem. Następnie wszyscy pozostali na słodki poczęstunek.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
© 2019 Szkolny wolontariat ZSO nr 1 w Mielcu